AKTUALNOŚCI
Co nas łączy, a co dzieli? Na to i na inne pytania próbowano znaleźć odpowiedź podczas wizyty studyjnej promującej kulturę pogranicza polsko-słowackiego, która odbyła się w dniach 24-25 października 2017 r. w ramach projektu pn. „Dziedzictwo kulturowe polsko-słowackiego pogranicza przez pryzmat legend i opowieści”.
Polacy i Słowacy są podobni kulturowo, rozumieją się nawzajem pomimo różnic językowych. Dzięki projektowi realizowanemu przez Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych „Aglomeracja Rzeszowska” samorządowcy powiatu rzeszowskiego i miasta Svidnik mieli możliwość zwiedzić i pogłębić wiedzę w zakresie bogatej historii zabytkowych, wybranych miast pogranicza słowackiego.
Niezwykle gościnnie, tradycyjnie po staropolsku powitano w Svidniku polskich uczestników wizyty. A następnie przez dwa dni pokazano gościom na przykładzie wybranych miejsc, że są to tereny niesamowicie atrakcyjne, rozwijające się i związane z wieloma legendami historycznymi. Największe wrażenie na zwiedzających zrobiło Bardejowskie Stare Miasto, które figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, jego zabytkowy rynek jest jak z bajki. W programie znalazła się również wizyta w Muzeum Wojny, Muzeum Kultury Ukraińskiej oraz w Skansenie w Svidniku. Na koniec cała grupa uczestniczyła w konferencji tematycznej „Rola legend i opowieści w zachowaniu dziedzictwa kulturowego”.
Dziedzictwo kulturowe to nie tylko spadek po poprzednich pokoleniach, to także fundament naszej przyszłości, dlatego należy je doceniać jako dobro i zwiększać wiedzę na temat wspólnej historii i wartości np. w ramach projektów i wydarzeń realizowanych za pośrednictwem funduszy z UE.
Data dodania: 2017-11-13 |